Naudinga informacija

KAIP NETAPTI VAGIŠIŲ AUKA ATOSTOGŲ METU

 

Kiekvieną kartą, kai išvažiuojate per atostogas ir namus paliekate tuščius, jus persekioja baimės jausmas dėl galimo apiplėšimo. Bandote save raminti tuo, kad name ar bute atseit nėra vertingų daiktų, kurie galėtų sudominti vagį. Tačiau atminkite: daugumai vagių tinka viskas, tiksliau – tai, ką galima išnešti…  Svarbiausia sąlyga – netapkite bendrininku to, kuris nori jus apvogti. Sakoma, kad neretai aplinkybės paverčia žmogų vagimi, ir jei tuo galima tikėti, nesuteikime jam galimybės. Štai keletas paprastų, tačiau galinčių praversti patarimų.

 

Tvirtos durys ir saugūs langai Apie 90 proc. vagių į būstą įsilaužia pro duris ar langus. Jų tvirtumu pirmiausia ir turėtume pasirūpinti. Atkreipkite dėmesį į savo namų duris. Galbūt atėjo metas pakeisti jas į naujas, saugesnes. Jei norite išties patikimų durų, geriausia jas būtų užsakyti pas specialistus. Dar naudingiau – užsakyti dvejas duris. Apskritai pageidautinos bent dvi spynos, nes vagims įsilaužti prireiks kur kas daugiau laiko. Derėtų atsisakyti įpročio, jei toks yra, naudotis vienu raktu visiems šeimos nariams ir „saugiai“ laikyti jį po kilimėliu ar vazonais. Beje, jei pametėte būsto raktus, pakeisti spynas patartina nedelsiant. Statistika byloja, jog dažniausiai įsilaužiama į pirmuosius ir paskutinius aukštus: tam naudojamos buitinės kopėčios, į būstą patenkama nuo stogo. Todėl, jei gyvenate nuosavame name ar pirmuosiuose daugiabučių aukštuose, langai yra pagrindinis kelias patekti vagims. Patartina stiklus padengti bent specialia plėvele, apsaugančia nuo dūžių – tai gali tapti kliūtimi vagišiams. Apsauginės žaliuzės taip pat gali sukliudyti nusikaltėliams patekti į namus, ypač, jei papildomai sumontuojamos automatinės arba rankinės sklendės, kurios blokuoja žaliuzių pakėlimą, kai jos nuleistos. Jei saugesnėmis durimis ir langais pasirūpinta, tuomet nepamirškite per skubėjimą jų užrakinti – faktai rodo, jog tai nėra retai pasitaikantis atvejis.

 

Patikimiausia – signalizacija Nepamirškite išvykdami iš namų įjungti signalizacijos (jei tokią turite). Tai vienas patikimiausių būdų apsisaugoti nuo įsilaužėlių. Atsižvelgiant į tai, kiek ir kokių jutiklių įsirengsite namuose, jie užfiksuos įsilaužimą pro duris ir langus, judesį namuose. Suveikus signalizacijai, atvykęs saugos ekipažas tikrai išgąsdins ar net sulaikys vagišius, todėl jie neturės galimybės nekliudomi „darbuotis“ jūsų namuose. Ką jau kalbėti apie tai, jog kai kurie vagys net sugeba pagyventi apvogtuose namuose!

 

Kolektyvinis saugumas Specialistai sutinka, kad buvimas draugiškoje aplinkoje mažina nusikaltimų pavojų. Šiuo tikslu visose šalyse skatinamos saugios kaimynystės programos. Draugiški ir neabejingi kaimynai rūpinasi vienas kito saugumu: įstato bendras rakinamas duris į laiptinę, įrengia telefonspynę, gerą apšvietimą ir padaro tvarką savo kieme.

Beje, jei kaimynai gerai pažįsta vieni kitus, įtarimų keliantys veidai iš karto bus pastebėti. Štai kodėl vagišiai mėgsta sukinėtis naujakurių rajonuose, kur daiktų nešimas nieko nestebina.
Galbūt ir jūs turite bent vieną tokį kaimyną, kuriuo galite besąlygiškai pasitikėti. Tuomet paprašykite, jums išvykus, bent retkarčiais užsukti į jūsų namus, praverti langus, palieti gėles balkone (nuvytusios gėlės gali būti signalas, jog namuose nieko nėra), paimti iš dėžutės paštą ir pan.
Jei patikimo kaimyno neturite, galbūt kas nors iš artimųjų mielai sutiktų pagyventi jūsų būste – tuomet per atostogas namų saugumo klausimas tikrai nekankintų.

 

Kiti maži, bet svarbūs dalykai

 • Išvykdami ilgesniam laikui nepalikite namuose itin vertingų daiktų: dauguma galvoja, kad bus apsaugoti nuo nemalonumų, jei paslėps pinigus ir vertingus juvelyrinius dirbinius savo namuose pačiose „neįtikėčiausiose“ vietose, tačiau vagys būtent ten dažniausiai ir ieško grobio.
 • Rekomenduojama nufotografuoti visus itin brangius daiktus (paveikslus, papuošalus ir t. t.), kad vagystės atveju būtų lengvesnė dingusių daiktų paieška.
 • Jei jūsų turtas nedraustas, neprošal būtų jį apdrausti.
 • Palikite balkone padžiautų skalbinių – tegu potencialūs vagišiai galvoja, jog kažkas yra namuose.
 • Pasirūpinkite išoriniu namo ir kiemo apšvietimu. Geriausia išeitis – šviestuvai su judesio davikliu.

Be abejo, tokios apsaugos priemonės vargu ar sustabdys patyrusį vagį, tačiau statistika byloja, jog daugiau ne 50 proc. vagysčių iš butų įvykdo ne „profesionalai“, o benamiai, narkomanai, girtuokliai ir tiesiog mėgėjai pasisavinti tai, kas „guli ne vietoje“.

Šaltinis: http://www.ve.lt/naujienos/laisvalaikis/patarimai/kaip-netapti-vagisiu-auka-atostogu-metu-742580/

 

KELETAS POLICIJOS PAREIGŪNŲ PATARIMŲ, KAIP APSAUGOTI DVIRAČIUS NUO VAGYSČIŲ:

 • Specialiu žymekliu pažymėti arba išgraviruoti dviračio rėmą – policija daiktus žymi nemokamai, pakanka pateikti įrodymą, kad esate jo savininkas;
 • Paliekant dviratį, jį prirakinti specialia tvirto metalo ar armuota kilpa (ar U-spynomis/U-Lock tai yra U raidės formos metaliniu strypu) ir patikima spyna prie tvirto ir nejudančio objekto;
 • Rakinant tvirtinti ne už rato, o už rėmo, antraip Jums liks tik spyna su ratu;
 • Naudoti vienu metu iškart kelis, bet skirtingo tipo užraktus;
 • Palikti dviratį ne užkampyje, bet žmonių matomoje vietoje;
 • Planuoti keliones ir dviračiu nevykti ten, kur jo nebus galimybės saugiai palikti (prirakinti);
 • Nepalikti dviračio kaskart toje pačioje vietoje;
 • Turėti savo dviračio nuotrauką, kurioje būtų matyti ypatingos žymės;
 • Jei dviratis paliekamas pagalbinėse patalpose, sandėliuke ir pan. – pasirūpinti durų sutvirtinimu ir patikimomis spynomis;
 • Jei dviratį pavogė, nedelsiant praneškite policijos pareigūnams;
 • Svarbu dviratį palikti pastatytą taip, kad prie jo būtų neparanku prieiti, nesaugu būtų ir nepatogu „darbuotis“ piktavaliui.

 

PATARIMAI KAIP APSISAUGOTI NUO ĮSILAUŽIMŲ Į GYVENAMĄJĮ BŪSTĄ

 • Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą. Nepasitikėkite vien asmens prisistatymu, specialaus pažymėjimo rodymu, neatidarykite durų įvairiems „specialistams“. Klauskite apie atvykimo tikslą.
 • Pasidomėkite, kokios yra durų apsaugos naujovės (įvairios spynos ir pan.), kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akute, durų sklendę.
 • Užrakinkite duris visais užraktais, netgi keletui minučių, kai išnešate šiukšles, ar išeinate į parduotuvę. Nepalikite raktų laiškų dėžutėse, po kilimėliu, kitose “slaptose” vietose.
 • Kuriame aukšte begyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris. Esant galimybei, palikite bute įjungtą šviesą, radijo tašką.
 • Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną.
 • Labai naudingas telefoninis užraktas laiptinėms. Jeigu tokio jūsų name nėra, pasitarkite su kaimynais ir įsirenkite. Tokiu būdu galėsite neįsileisti nepažįstamųjų.
 • Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Už tai būkite pasiruošę pasaugoti jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę.
 • Įsirenkite bute ar gyvenamajame name apsauginę signalizaciją, tokiu būdu jūsų namai bus saugomi 24 valandas per parą.
 • Jei gyvenate žemutiniuose aukštuose, įsitiklinkite balkonus. Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
 • Apsidrauskite namų turtą draudimo bendrovėje. Saugodami savo turtą, kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą ar policijos nuovadą dėl daiktų žymėjimo, kas palengvintų nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui.
 • Jei sugrįžę namo pastebėjote, kad bute jau lankėsi vagys (atvertos durys, išdaužtas langas ir t.t.), neikite į butą, gal nusikaltėliai dar neišėjo. Nieko nelieskite rankomis, nepalikite bereikalingų savo pėdsakų ir nepanaikinkite nusikaltėlių. Užeikite pas kaimynus ir iškvieskite policiją.
 • Jeigu jus apvogė ar apgavo nedelsiant kreipkitės į policiją. Skubiai pranešus ir tiksliai apibūdinus įtariamus asmenis bei jų automobilius, pareigūnams bus galima greičiau sulaikyti nusikaltėlius ir apsaugoti nuo nelaimių kitus žmones.

www.policija.lt informacija.